Yeni Bir Bakışla: Adorno
Yeni Bir Bakışla: Adorno

Yeni Bir Bakışla: Adorno

İndirim Oranı : %25 İndirim
Fiyat : ₺16,00
İndirimli : ₺12,00
Barkod : 9786056355967

Yeni Bir Bakışla: Adorno


“Çağdaş Düşünürlere Yeni Bir Bakış” serisi büyük düşünürlerin fikirlerini, görsel sanatlar, filmler, televizyon programları, mimarlık, moda ve hatta bilgisayar oyunlarından örneklerle gözler önüne seriyor...

Yeni Bir Bakışla Adorno 20. yüzyılın iki büyük bestecisi Stravinski ve Schönberg’in müziğine, Kandinski’nin tekil sanat eserlerine getirdiği farklı okumalardan hareketle, Adorno’nun diyalektik felsefesine, umut ilkesine ve otonom sanat, kültür endüstrisi, faşizm, sahicilik jargonu, mimesis üzerine düşüncelerine bütünlüklü bir yaklaşım geliştiriyor; onu “Frankfurt Okulu’nun kasvetli diyalektikçisi” yaftasından kurtararak yeni bir bakışla ütopyacı bir düşünür olarak anlatıyor, çokuluslu eğlence şirketlerinin dünyası için uysallaştırmaksızın, hakkındaki yaygın sefil elitist imgesini sorguluyor.

Bu kitap 20. yüzyılda modernist sanatın, siyasal ve estetik açılardan radikal bir çıkış olduğunu savunan Adorno’nun tartışma yaratmış, ünlü bir retorik olmaktan öte çağın huzursuzluğunu dile getiren “Auschwitz’ten sonra şiir yazmak barbarlıktır” sözünü bugün bir kez daha düşünmeye vesile oluyor.

Geoff Boucher Yeni Bir Bakışla Adorno’da, 20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden Theodor W. Adorno’nun Minima Moralia, Negatif Diyalektik adlı başyapıtlarının yanı sıra Max Horkheimer’le birlikte kaleme aldığı Aydınlanmanın Diyalektiği’ni ve düşüncesinin bütünü içinde çok önemli bir yere sahip Modern Müziğin Felsefesi’ni de merkeze taşıyor.
Sayfa Sayısı
144
Yazar Adı
Geoff Boucher
Ebat
13.5 x 19.5