Pelikan Yayınları A Comprehensive Guide to Academic Reading for Proficiency
Pelikan Yayınları A Comprehensive Guide to Academic Reading for Proficiency

Pelikan Yayınları A Comprehensive Guide to Academic Reading for Proficiency

İndirim Oranı : %25 İndirim
KDV Dahil : ₺350,00
İndirimli : ₺262,50
KDV Dahil : ₺262,50
Barkod : 9786057868183

Pelikan Yayınları A Comprehensive Guide to Academic Reading for Proficiency

 

Bu kitap İngilizce okuma becerilerinizi geliştirmeyi hedeflemektedir. Okuma, hem TOEFL, IELTS ve PTE gibi uluslararası sınavların hem de üniversitelerin hazırlık sınıflarını geçmek için uygulanan proficiency sınavlarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Okuma becerisi, birçok alt beceriyi de içeriyor. Örneğin, öğrenciler üst seviyelerde bile bazen karmaşık gramer yapıları nedeniyle cümleleri anlayamayabiliyorlar ya da yanlış anlıyorlar. Akademik okuma sınavları, öğrencilerden aynı zamanda çıkarım yapmak, sebep-sonuç ilişkilerini anlamak, yazarın amacını veya metnin genel konusunu belirlemek gibi çeşitli bilişsel becerileri de kullanmalarını bekliyor. Yine de, yabancı dil öğrencileri için okuma metinlerindeki başarının temelini kelime bilgisi oluşturuyor diyebiliriz. Elbette, okuduğunu anlamak için yeterli kelime bilgisine sahip olmanın faydalı olacağı aşikâr; dolayısıyla, muhtemelen zaten farkında olduğunuz bir konu bu (değildiyseniz de üzülmeyin, hep yeni şeyler öğreniyoruz ???? 

Üniversitelerin sınavlarında veya TOEFL, IELTS gibi sınavlarda beklenen minimum puanı almak için önemli akademik kelimelere hâkim olmanız gerekiyor. Bir araştırma, akademik metinlerde karşılaşılan en sık 570 kelimeyi listelemiştir (Coxhead, 2000). İngilizce’deki bütün kelimeleri bilmeniz mümkün değil (Türkçe’de de mümkün değil); o nedenle, kelime haznenizi zenginleştirirken hedefinizdeki kelimeler en çok işinize yarayacak kelimeler olmalıdır.Kelime bilgisi ile ilgili bir diğer bilimsel gerçek ise kelime bilginizin algısal seviyede (receptive) ya da üretken seviyede (productive) olabileceğidir. Yani bir kelimeyi, sadece gördüğünüzde anlamını hatırlama seviyesinde mi biliyorsunuz yoksa bu kelimeyi kendiniz yazarken ve konuşurken de üretken olarak kullanabiliyor musunuz? Okurken, birçok sınavda kelimeleri üretken olarak bilmeniz gerekmiyor, ancak akademik dil sınavlarında yazma ve konuşma kısımları da olduğundan, kelimeleri üretken olarak kullanabilmeniz gerekir.

Bu sebeplerle, bu kitap, yukarıda bahsi geçen akademik kelime listesini hedeflerinden biri olarak belirleyerek çeşitli kelime çalışmaları sunuyor, bolca örnek cümle ve bu cümlelerin Türkçe karşılıkları ile kelimeleri farklı bağlamlarda defalarca görmenize olanak sağlıyor, ve sistematik biçimde seviyesi artan okuma metinleri ile hem kelime bilginizi pekiştiriyor hem de sınavlardaki çeşitli soru formatlarına sizi hakim hale getirmeyi amaçlıyor.

Dil öğrenenlere, çoğu İngilizce öğretmeni İngilizce-İngilizce sözlükleri kullanmayı ve kelimenin bağlamını ve kullanım şekillerini öğrenmek için oradaki örnek cümleleri incelemeyi tavsiye etmiştir. Fakat, bunu yaparken öğrencilerin zorlandıkları önemli bir nokta var: örnek cümlelerde de bilmedikleri kelimeler olduğu için o cümleleri anlamakta zorlanıyorlar, ve örnek cümledeki bilmedikleri kelimelere de bakmak istediklerinde kendilerini bir çıkmazda buluyorlar. Bunun için, kelime bölümünde örnek cümlelerin Türkçe’lerini de kitabımızda içerdik. Aynı zamanda, öğrenilmesi amaçlanan bir kelimeyi diğer kelimelerin örnek cümlelerinde de mümkün olduğunca içererek aynı kelimelerle daha sık karşılaşılmasını sağlamayı amaçladık. Her kelime listesinin sonundaki ‘kelimeleri eş anlamlılarıyla eşleştirme’, ‘cümle tamamlama’ ve ‘paragraf tamamlama’ çalışmalarıyla hedef kelimelerin kalıcılığını artırmaya çalıştık.

 

Bu arada, yazma becerilerini cümle kurmaktan essay yazmaya kadar geliştirmek amacıyla hazırladığımız A Comprehensive Guide to ACADEMIC WRITING FOR PROFICIENCY kitabını da henüz edinmediyseniz, incelemenizi öneririz.Kolaylıklar ????

Yazar
Talip Gülle
Sayfa sayısı
552
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
content_copy